Preporuke Veterinarskog zavoda TK u slučaju poplava

BiH

Saopćenje za javnost iz JU Veterinarski zavod TK:

Uz suosjećanje sa stanovnicima poplavljenih područja naše domovine, naša dužnost i potreba je da podijelimo savjet struke kada su u pitanju životinje koje su se zadesile u tim područjima.

Poplave mogu izazvati niz javnih zdravstvenih i sigurnosnih pitanja. U pogledu zdravstvene sigurnosti, poplave za posljedicu dovode do trovanja hranom, hidrične epidemije, širenje vektora zaraznih bolesti, opasnosti od toksičnih hemikalija i komplikacije uzrokovane plijesni.

Poplave ne samo da imaju ozbiljan utjecaj na ljudske živote i privredu, već i na naše voljene kućne ljubimce, dragocjene divlje životinje i vrijednu stoku na poljoprivrednim gazdinstvima.

Postupanje sa domaćim životinjama prije, tokom i nakon poplave ključno je kako bi se osigurala opća sigurnost i i javno zdravlje.

PRIPREME PRIJE POPLAVE:

1. Plan evakuacije: Pripremite unaprijed plan za evakuaciju životinja. Provjerite lokacije skloništa ili sigurnih područja gdje možete premjestiti životinje.

2. Dokumentacija i oprema: Osigurajte da životinje imaju identifikacijske oznake, poput ogrlica s podacima ili čipova. Pripremite osnovne potrepštine – hranu, vodu, lijekove, povodce, kaveze ili transportne kutije.

3. Sklonište za životinje: Ako je moguće, pripremite suha i povišena mjesta gdje se životinje mogu skloniti. Uklonite predmete koji mogu plutati i povrijediti životinje.

TOKOM POPLAVE:

1. Pravovremena evakuacija: Ako voda počinje rasti, ne čekajte da poplava postane opasna. Odmah evakuirajte životinje na sigurno, prema prethodno pripremljenom planu.

2. Vezivanje i ograničenje kretanja: Nemojte vezivati životinje na mjestima gdje mogu biti zarobljene u vodi. Omogućite im slobodu kretanja prema sigurnijem prostoru.

3. Osiguranje skloništa: Ako životinje moraju ostati na imanju, smjestite ih u povišena područja ili u čvrste objekte otporne na poplavu. Osigurajte dovoljno hrane i vode za nekoliko dana.

NAKON POPLAVE:

1. Procjena sigurnosti područja: Prije povratka životinja na imanje, provjerite područje zbog mogućih opasnosti (uništenih ograda, oštrih predmeta, kontaminirane vode).

2. Zdravstvena provjera: Nakon poplave, provjerite sve životinje zbog znakova ozljeda ili bolesti. Poplave mogu prouzrokovati stres, pothlađivanje, infekcije ili kontakt sa zagađenom vodom. Ako primijetite bilo kakve simptome, odmah se obratite veterinaru.

3. Dezinfekcija i čišćenje: Prostor u kojem borave životinje treba temeljito očistiti i dezinficirati. Bacite hranu koja je bila u kontaktu s poplavnom vodom, jer može biti zagađena.

4. Kontrola stresa: Osigurajte miran i siguran prostor za životinje, jer su nakon poplava često pod stresom. Vratite rutinu hranjenja i njege što je prije moguće.

Nakon poplave povećava se rizik od zaraznih bolesti, zoonoza (bolesti koje se prenose sa životinja na čovjeka), bolesti koje prenose insekti (komarci, krpelji). Redovno provjeravajte životinje u koordinaciji sa nadležnim doktorom veterinarske medicine.

Preporuke za sanitaciju uginulih životinja:

Na kontaminiranim terenima kao što su stočne pijace, farme, štale privatnih domaćinstava, uključujući i transportna sredstava za prikupljanje uginulih životinja, posebno je važno provođenje sanitarno-higijenskih, sanitarno-tehničkih i drugih mjera. Sama sanacija podrazumijeva tretman dezinfekcionim sredstvima lokacija sa kojih su uklonjeni leševi uginulih životinja. Uklanjanje uginulih životinja provodi se u dogovoru s ovlaštenim veterinarskim inspekcijskim službama.

JU Veterinarski zavod TK Tuzla izražava veliku zabrinutost i suosjećanje za nastalu situaciju i moguće posljedice te će u okviru svoje djelatnosti pružiti svaki vid podrške i staviti resurse na raspolaganje.

Direktor, mr.prim.mikrob. Sajma Huremović, spec. vet.med.