Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) je u subotu u popodnevnim satima smanjila svoju prisutnost na glavnom mostu preko rijeke Ibar u Mitrovici, na sjeveru zemlje.
Kako je javila dopisnica Radija Slobodna Evropa (RSE), na mostu su ostala samo dva oklopna vozila italijanskih snaga KFOR-a, dok su se češke trupe povukle.
Riječ je o mostu koji dijeli južnu Mitrovicu, naseljenu Albancima, od sjeverne, naseljene većinom Srbima.
Radio Slobodna Europa (RSE) pitao je KFOR zašto je pojačao svoju prisutnost na mostu, ali iz ove misije nisu dali odgovor.
Zamjenik komandanta Misije NATO-a na Kosovu (KFOR) Federico Bernacca sastao se s delagacijom Srpske liste s kojim je razgovarao o aktualnim sigurnosnim dešavanjima na Kosovu, javlja RSE.
Kako se navodi u saopćenju, sastanak je održan u sjedištu KFOR-a u Prištini, a delegaciju Srpske liste predvodio je predsjednik ove stranke, Zlatan Elek.
– Oni [Srpska lista] su prenijeli svoje stavove o najnovijim sigurnosnim dešavanjima, uključujući i sjever Kosova. General Bernacca saslušao je zabrinutost koju je izrazila delagacija. Naglasio je kako KFOR ima vidljivu i fleksibilnu prisutnost na cijelom Kosovu te je dobro pripremljen za svaki važan sigurnosni razvoj – navodi se u saopćenju KFOR-a.
Zamjenik komandanta KFOR-a je, navodi se u saopćenju, rekao da je ova misija posvećena doprinosu sigurnosti i stabilnosti za sve ljude koji žive na Kosovu, prema mandatu koji proizlazi iz Ujedinjenih naroda.
– U tom smjeru, KFOR nastavlja podržavati dijalog između Prištine i Beograda koji omogućava EU – navodi se u saopćenju.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je u subotu za RSE da su postupci za proširenje suvereniteta na Kosovu legitimni i u skladu s Ustavom zemlje, ali da uspjeh i održivost tih postupaka zavisi od saradnje sa saveznicima.
Pojačana prisutnost na ovom mostu dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova. Akciju je kritizirala međunarodna zajednica, koja je pozvala Vladu Kosova da ne poduzima jednostrane i nekoordinirane akcije.
Kosovska vlast se nedavno suočila i s kritikama međunarodne zajednice jer je izrazila namjeru otvoriti most preko Ibra za promet vozila. Sjedinjene Države, Evropska unija i KFOR izjasnili su se protiv otvaranja mosta. KFOR i EU zatražili su da se ovo pitanje riješi u dijalogu u Briselu. NATO-va mirovna misija na Kosovu je nekoliko puta upozorila da neće oklijevati da djeluje kako bi odgovorila na razvoj sigurnosne situacije. KFOR je stalno prisutan na mostu preko rijeke Ibar.
Faktor