BKC Kalesija: Promovirana knjiga „Bosanskohercegovačka pristaništa Klek-Neum i Sutorina u osmanskim dokumentima XIX stoljeća“, autora dr. Emira Demira

Kalesija

Nakon promicije knjige “Velika avlija” autora Izedina Šikala u okviru manifestacije “Dani povelje”, JU BKC “Alija Izetbegović” Kalesija i BZK “Preporod” Kalesija, u utorak 3. septembra organizovali su promociju knjige „Bosanskohercegovačka pristaništa Klek-Neum i Sutorina u osmanskim dokumentima XIX stoljeća“, autora dr. Emira Demira. Osim autora o knjizi govorio je i historičar mr. Alen Zečević, a moderator promocije bio je Fahrudin Sinanović, direktor JU BKC “Alija Izetbegović” Kalesija.

Knjiga je jedno od značajnijih historiografskih istraživanja koje svojim sadržajem nudi reprezentativan pregled i genezu razvoja pitanja uspostave granica Bosne i Hercegovine i njenog povijesnog prava na jadransku obalu.

Radi se o dopunjenom izdanju ranije objavljene Demirove knjige čiji se sadržaj odnosio samo na prostor Neuma. U njoj su autentičnim dokumentima dopunjena ranija saznanja o tom području, dok se tematska cjelina, koja se odnosi na područje Sutorine, po prvi put kroz dokumentarnu arhivsku građu prezentira naučnoj javnosti.

„To je knjiga koja nam kroz dokumente većinom iz 19.stoljeća predstavlja kompletnu situaciju na izlazima BiH. Govori nam o komplikovanim odnosima između dva carstva koje su tada bili i Austro-Ugarskog Osmanskog, kao i borbi za izlazak na otvoreno more, Bosanskog ejaleta u to doba. Dokumenti nam govore o jednoj refleksiji svih ovih događaja koje mi možda do današnjeg dana osjećamo i vidimo kada se radi o tom dijelu naše BiH” kazao je dr. Demir.

On je u dokumentima našao podatke o izgradnji džamije u Neumu neposredno do vojnog kompleksa, dok se u zbirci dokumenata koje je obrađivao a odnose se na Sutorinu takvih podataka nema, pa pretpostavlja da je ona već tada bila uništena ili pak nije bila predmet administrativnih prepiski.

Emir Demir rođen je 1974. godine u Kaknju. Školovao se u Zenici, Jordanu, Libanu i Maleziji. Trenutno je na postdoktorskim studijima iz islamske kulture i civilizacije – osmanski period. Trenutni fokus njegova rada je na proučavanjima arhivske građe, posebno iz osmanskog perioda, kao i radovima iz genetičke genealogije. Pored navedene knjige dr. Demir je autor još pet publikacija.