Nova školska godina izazov i za roditelje i učenike: Za opremanje školaraca potrebno izdvojiti velike sume novca

BiH

Do početka školske godine ostalo je svega nekoliko dana zbog čega su i pripreme za novu školsku godinu u punom jeku. Za opremanje učenika roditelji moraju izdvojiti značajnu sumu novca, koja često premašuje i prosječnu platu. S obzirom na troškove života mnogi se pitaju hoće li moći svojoj djeci kupiti sve što im je potrebno.

Nova školska godina je pred vratima. To podrazumijeva i brojne finansijske izazove za roditelje, koji se suočavaju s velikim troškovima opremanja djece za školu. Primjera radi, da bi roditelji spremili dva đaka, jednog osnovca i jednog srednjoškolca, odnosno kupili knjige, školski pribor, te neophodnu odjeću i obuću, potrebno je i više od prosječne plate koja je u Republici Srpskoj u junu iznosila oko 1.400 KM.

„Pa košta to, za jedno skoro 500 KM, ako ćemo onako da nije ni povoljno toliko ni najskuplje, znači oko 500 za jedno, toliko i za drago, možda čak i više jer ipak srednjoškolac hoće više i original i obuću i odjeće, jedino tu možda malo na priboru malo manje ali uglavnom to je tu negdje“.

Troškovi svake godine sve više rastu, što roditelji i sami primjećuju.

„Knjige se nađu ili polovne ili nove, kako ko ima sredstava, a najskuplja je garderoba i samo putovanje i karta. A što se tiče finansija snaći ćemo se nekako“.

U knjižarama gužve. Asortiman je veliki, kupuje se sve, od udžbenika do pernica i školskih torbi. Cijene za svačiji džep, kažu prodavci.

„Cijena recimo za peti razred je 125 maraka, to je komplet sa stranim jezikom, cijena za šesti razred, sa geografskim atlasom koji se radi od šestog pa nema potrebe ga kupovati, u osmom je 233, bez atlasa 213 maraka. Ruksaka jako veliki izbor, cijene se kreću od nekih 30 – 35 pa do 135 maraka“, objašnjava Mubera Grbić, poslovođa u knjižari.

Vlada Republike Srpske obezbjeđuje besplatne udžbenike svim osnovcima za prva četiri razreda, a pojedine opštine i gradovi, poput Banjaluke, i za djecu od petog do devetog razreda.

„Grad Banjaluka izdvaja 1,7 miliona maraka da kupi preko 9.000 kompleta za sve osnovce“, naveo je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke (PDP).

A besplatni udžbenici itekakvo su olakšanje, jer bi sav novac za obuću i pribor morali izdvojiti za komplete udžbenika, slažu se roditelji.

federalna.ba